Солодка дурилка або «програма знесення хрущовок»

Category: detail Published: Sunday, 15 November 2015 Written by mediaUA

Тема київських хрущовок розігрується перед кожними виборами. "Ми побудуємо або перебудуємо"- обіцяють політики, які і гадки не мають як це зробити та й бачили ті райони тільки з вікон своїх авто. Весь цей блеф вже набрид людям, яким кожний новий чиновник обіцяє "новий супер проект" .

У найближчі три-п'ять місяців столична влада планує оголосити тендер на реконструкцію 10 кварталів у Києві. Та чи задумувалися чиновники скільки це вартуватиме для державного бюджету? Чи будуть враховані права мешканців будівель? Які механізми реалізації проекту? Наврядчи хтось з тих популістів має уявлення як це реалізувати на практиці.

Наша редакція поцікавилася думкою досвідченого в справі київського підприємця, що стояв у джерелах зародження ідеї в 1998році Сергія Кияниченка, заступника голови Партії Промисловців і Підприємців України:

Пане Сергію, скажіть будь ласка, що Ви думаєте з приводу неодноразових обіцянок влади, про обмін житла в хрущовці на квартиру в новобудові? Адже влада протягом декількох років намагається запустити проект, та на жаль, зрушень до сьогоднішнього дня ніхто так і не бачить, невже це передвиборчий блеф?

Взагалі не варто перед вірогідними виборами вірити обіцянкам міської влади -це все блеф і маніпуляція людьми. На мою думку, спочатку потрібно навести порядок з усім комунальним майном.

Як не прикро, але факт залишається фактом, тому що поки в Україні немає законодавчої бази, то реконструкція хрущовок - це просто нереальний проект з пустими обіцянками . На початку січня, ряд ЗМІ публікував повідомлення прем'єра Юлії Тимошенко: "Уряд починає програму комплексної перебудови житлових мікрорайонів, особливо в центрах, там, де хрущовки, старі забудови та аварійні будинки". А нове Міністерство будівництва провело спеціальну нараду, щоб "визначити пілотні міста для реконструкції старого житла, перший серед яких - Київ". Починаючи з 2004 року також було ряд заяв у яких йшла мова про те, що в Києві взялися за реконструкцію і знесення старих будинків. Першим мало б було зникнути Соцмістечко. Його мешканців планували відселити у новий будинок на Алма-Атинській вже до кінця 2004 року. Наступними на черзі були "хрущовки" на Печерську у Солом’янському та Шевченківському районах. Та як не прикро, підтвердженням бездіяльності щодо вищезгаданого питання, є час за який нічого так і з місця не зрушилося та залишилося лише на папері з "гучними заявами".

Як Ви бачите реалізацію таких проектів та яким чином можна проводити відселення людей, адже це одне із головних питань, що постає коли ведеться мова про реконструкції?

Спершу потрібно надати людям реальне житло, щоб вони не були «кинутими» столичними структурами. Як банально це не звучатиме, але у цьому випадку українській столиці може бути корисним досвід Москви, де реанімування та знесення "хрущовок" йде повним ходом.

Дійсно, при квартальній комплексній реконструкції постає головне питання - розселення мешканців "хрущовок". На мою думку, найбільш ефективним способом може бути так зване "хвильове розселення". Воно передбачає виділення стартових майданчиків під будівництво "стартового" житлового будинку для відселення мешканців п’ятиповерхівки, яку планують знести. На майданчиках, які вивільнилися після знесення споруджують нові багатоповерхівки. При цьому нові будинки за площею перевищують старі у 2-3 рази. Після завершення будівництва мешканці наступного будинку, який зноситься, справляють новосілля у нових квартирах, а на місці "хрущовки" споруджують новий будинок. Цей ланцюжок повторюють кілька разів і, як наслідок місто отримує сучасне житло замість старих "хрущовок". Основна ідея такої Програми з житлового будівництва полягає у тому, що за 1,5 року до початку будівництва, місто формує адресні списки для спорудження нових будинків для переселенців, черговиків, молодих родин та сімей військовослужбовців. За нормами Києва в одній кімнаті не можуть проживати дівчина і хлопець старші 9 років, якщо вони не перебувають у шлюбі. А на кожного члена родини передбачається не менше 9 кв. м. житлової площі. Отже, якщо велика родина мешкає у 2-х кімнатній "хрущовці" загальною площею 29-30 кв. м., тобто на кожного члена родини припадає по 5-6 кв. м., то в будь-якому випадку вони мають отримати 9 кв. м. житлової площі на особу. Тому тут, також, варто визначили мінімальний розмір компенсації, яку можуть отримати черговики або ті, хто претендує на додаткову площу за станом здоров’я.

У Києві розселятимуть за Житловим кодексом радянських часів, адже всім відомо що по закону це не де не прописано. Чим ризикують кияни, що проживають в центрі столиці?

Прикро, але факт, який ніхто не хоче його змінювати. У Києва немає документа, який закріплював би це правило, тому киян з центру можуть відселити, наприклад, в Бортничі, на Троєщину чи Харківський масив. Тому, я розумію своїх земляків, які не в захваті від цього. Адже, проблема відселення мешканців у рамках мікрорайону не врегульована ні чинним законодавством, ні відповідними нормативно-правовими актами Києва. Отже, наші чиновники мають право відселяти людей з Печерська на околиці. Тому, я пропонував би, спочатку врегулювати такі питання підзаконними актами та нормативними документами, які були б затверджені Верховною Радою України.

Тому що, дійсно, поселення в інший район, є актуальною проблемою для киян Тому, ще раз хотів би акцентувати на цьому увагу, адже влада б мала ухваливши відповідне рішення, згідно якого мешканці переселяються у новий будинок в цьому ж мікрорайоні. Якщо мешканцям надається більше ніж 1 квартира, то першу вони отримують у рамках того ж району, а другу в територіальних межах Києва.

Зрозуміло, що реалізація таких проектів обійдеться не дешево, де на Вашу думку можна знайти фінансування, адже нікому не секрет, як у нас проводяться тендери, тому яким чином можна заохоти інвесторів до співпраці?

Держава не має наміру реконструювати хрущовки власним коштом, пояснюючи це тим, що такі будівлі небезпеки для життя мешканців не становлять, а лише належать до
неякісного будівництва. Знову, можемо переконатися, що це лише пуста обіцянка, яка була навіяна виборцю, щоб знову ж таки отримати голос на виборах в свою сторону. Потрібно шукати інвестора, який би запропонував мешканцям прийнятні для них умови і знайшов з ними порозуміння. Але тут потрібно змінити відношення влади до інвесторів, не як кажуть у народі «ставити палки у колеса», а йти їм на зустріч, шукати компроміс у болючих питаннях. Та не тяжко вирахувати таку дивовижну реалію, як те що загальна сума інвестицій за оголошеними обсягами складає суму під 300 мільярдів доларів США. Ви чули колись про такі інвестиційні масштаби розраховані на 4-6 років в одній галузі в одному місці ?

P.S.

Марія, пенсіонер, 68 років - Я проти такого, перед законом ми взагалі не захищені, я зараз живу в центрі, а тут знаєте скільки квартира вартує, а то переселять мене бог знає куди, десь на Теремки, що й діти не зможуть так часто приїжджати провідати. А коли постане питання щоб продати мою квартиру, не думаю що це буде легко, тай собівартість зовсім інша

Роман, студент, 22 роки - Я не захищений перед законом. Мені ця квартира в хрущовці дісталася в спадок від бабусі, ми зробили тут чудовий ремонт, що сьогодні це вартує не дешево. Якби ще ЖЕК хоч трішки турбувався про будинок, то тут ще і 50 років можна буде прожити

Володимир, 43 роки - Моїх батьків з сусідами відселяли з аварійного будинку. Половина мешканців будинку погодилась переїхати а половина забарикадувалась, чоловік з 25, та вже десятий рік морочить голову забудовнику - вибирає запропоновані квартири. Та нічого він їм зробити не може.

Розмову вела Галина Тимошук

mediaUA.com.ua